دنیای کلاسیک دنیای کلاسیک .

دنیای کلاسیک

معرفی عینک سه بعدی

عینک سه بعدی چیست و چگونه کار می‌کند؟ نحوه خرید عینک سه بعدی به چه صورت است؟ تفاوت عینک سه بعدی کره‌ای با عینک دست ساز تری دی چیست ؟

با توجه به افزایش تعداد گجت‌های مختلفی که برای چشم عرضه می‌شوند، احتمالا بعضی از خوانندگان گرامی نسبت به تفاوت این تکنولوژی‌ها آگاه نیستند. به همین منظور، ابتدا به سراغ معرفی و تفاوتهای موجود در این گجتها خواهیم رفت.

عینک سه بعدی چیست ؟

عینک سه بعدی، نوعی عینک است که به شما امکان می‌دهد، فیلمها، تصاویر یا بازیهای سه بعدی را، دارای عمق مشاهده نمایید. ممکن است این نوع تصاویر، در مراحل ساخت به صورت سه بعدی طراحی شده باشند یا به وسیله نرم افزارهای کامپیوتری سه بعدی دیده شوند.

عینک واقعیت افزوده اما که بیشتر به هدست واقعیت افزوده شهرت دارد، کاملا از تکنولوژی متفاوتی بهره‌مند شده است. در هنگام استفاده از این نوع عینک، اطلاعات تکمیلی در رابطه با شی یا مکانی که به آن نگاه می‌کنید، برای شما به نمایش در خواهد آمد.

عینک واقعیت مجازی تا حدودی شبیه به عینک سه بعدی است، اما تفاوتهای تکنولوژیکی بسیاری نیز در آن وجود دارد. به عنوان مثال، در هنگام استفاده از عینک واقعیت مجازی، امکان مشاهده محیط پیرامون برای شما وجود ندارد.

عینک 3d چگونه کار می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا به سراغ نحوه عملکرد چشم انسان و دیدن تصویر خواهیم رفت. چشم انسان، به خودی خود، قابلیت مشاهده تصاویر سه بعدی را ندارد! در واقع، هنگام تماشای یک منظره، عمق و فواصل دور و نزدیک توسط چشم شما تشخیص داده نمی‌شود.

فرض کنید، در حال تماشای غروب آفتاب در کویر هستید. در این هنگام، چشم شما کاملا متضاد با پروژکتور و پرده سینما عمل می‌کند. در اینجا، به جای پرده سینما، میلیون‌ها، نورون عصبی پیام‌های مختلفی را به مغز ارسال کرده و در نهایت، مغز شما این تصویر را می‌بیند. به بیان ساده‌تر، چشم شما، همانند یک عدسی عمل می‌کند و در مغز شما عمل دیدن اتفاق می‌افتد.

با این حال، ما در هنگام تماشای یک منظره، نزدیک شدن اتومبیل و... قادر به تشخیص فواصل هستیم! این مساله، از پدیده‌ای بسیار ساده منشا می‌گیرد. ما با دو چشم به یک منظره یکسان نگاه می‎‌کنیم. در واقع، تصویری که دو چشم انسان به مغز می‌فرستند، به دلیل تفاوت فاصله‌ای که با یکدیگر دارند با یکدیگر متفاوت هستند. در مغز، این تصاویر مورد پردازش قرار گرفته و بر اساس تجربیات پیشین که از ابتدای تولد شما وجود داشته است، نسبت به عمق دادن به تصویر به صورت ناخوداگاه اقدام می‌شود.

افرادی که سالها در حوزه تکنولوژی فعالیت داشته‌اند، با استفاده از همین مساله ساده، عینک سه بعدی را اختراع کردند. به وسیله این عینک‌ها، تفاوتهای موجود در یک تصویر دو بعدی، همانند تفاوتهای موجود در یک تصویر سه بعدی به مغز ارسال می‌شود، به بیان ساده‌تر مغز به وسیله این عینک‌ها گول می‌خورد!

مدلهای اولیه این عینکها، به وسیله دو عدسی غیر همرنگ، نورهایی ورودی به هر کدام چشمهای شما را فیلتر می‌کنند. به این صورت، هر کدام از چشمهای شما، یک تصویر مجزا را مشاهده خواهد کرد که این تصویر، در هنگام فیلم برداری دقیقا برای همان چشم، ساخته شده است.

در مدلهای جدیدتر، هر دو عدسی چشمی عینک رنگ یکسانی دارند، اما در هنگام مشاهده فیلم سه بعدی، در کسری از ثانیه، هر کدام از این شیشه‌ها، به نوبت کاملا تیره خواهند شد. بدیهی است، چشم شما امکان تشخیص تیره شدن تصویر را ندارد، اما در لحظه‌ای که این اتفاق می‌افتد، شما تنها با یک چشم تصویر را خواهید دید!

به بیان ساده‌تر، اگر برای تماشای فیلم از این عینک های جدید سه بعدی استفاده کنید، همانند این است که در هر ثانیه با هر کدام از چشمهایتان حداقل بیش از سی بار چشمک بزنید! همین مساله موجب می‌شود علیرغم بالا بودن کیفیت تصویر سه بعدی در این نوع عینکها، پس از کمی استفاده دچار سر درد شدیدی شوید.

تفاوت عینک سه بعدی کره‌ای با سایر عینکها چیست؟

عینک سه بعدی کره‌ای، از تکنولوژی نسل اول عینکهای سه بعدی استفاده می‌کند، از این رو با استفاده از این نوع عینک، احتمال رو به رو شدن شما با سردردهای شدید بسیار کمتر است.

با این حال، این عینکها کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به مدلهای مشابه نیز به شما می‌دهند. دلیل این مساله نیز بسیار ساده است. کشور کره، در زمینه ساخت عدسی مخصوص عینک، جزو کشورهای پیشرو محسوب می‌شود. بنابرین، عدسی‌های استفاده شده در عینکهای سه بعدی کره‌ای از شفافیت و وضوح بالاتری نسبت به عینکهای سه بعدی پلاستیکی برخوردار هستند.

نحوه خرید عینک سه بعدی کره‌ای چگونه است؟

برای خرید عینک سه بعدی کره‌ای اصل همانند تقریبا هر کالای دیگری، سه روش متفاوت برای خرید پیش روی شماست.

شما می‌توانید از طریق فروشگاه‌های مختلف اینترنتی، نسبت به خرید این عینک اقدام نمایید. برای اینکار در گوگل یا فروشگاه مورد نظرتان، جست و جو نموده، پس از انتخاب محصول مراحل ثبت سفارش را انجام دهید.

در صورتیکه، خرید از شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام را ترجیح می‌دهید، با جست و جوی این کالا، بهترین پیشنهاد را پیدا کنید. در هنگام خرید از شبکه‌های اجتماعی، به هیچ عنوان قبل از تحویل کالا، مبلغ مورد نظر را پرداخت ننمایید.

در نهایت، اگر از لمس و مشاهده فیزیکی کالا یا تعامل با فروشنده لذت می‌برید، با مراجعه به فروشگا‌ههای معتبر نسبت به خرید عینک 3dکره‌ای اقدام کنید.

در صورت وجود کالاهای مشابه، حتما قبل از خرید، نسبت به تست کیفیت آنها در حضور فروشنده، اقدام نمایید.

1- در صورتیکه قصد خرید عینک سه بعدی را تنها برای فیلمهای چند دقیقه‌ای در محیط کسب و کار خود دارید و کیفیت تصویر برای شما اهمیت بیشتری دارد، این عینک سه بعدی مناسب شما نیست، چراکه عینکهای سه بعدی اکتیو، تقریبا بین ده تا بیست درصد وضوح بیشتری دارند.

2- در صورتیکه قصد تماشای فیلمهای سه بعدی را در منزل دارید، این عینک بهترین انتخاب پیش روی شماست. این مساله نه تنها به دلیل قیمتی بسیار پایین عینکهای سه بعدی است، بلکه شما پس از دیدن یک فیلم سینمایی دچار سردرد و حالت تهوع نخواهید شد!

3- اگر از گیمرهای حرفه‌ای هستید نیز، جای بسیار درستی آمده‌اید. عینکهای سه بعدی کره‌ای به دلیل وضوح تصویر بالا و تکنولوژی ساده، امکان بازی با کیفیتی را برای ساعات طولانی برای شما به ارمغان آورده‌اند.

4- در صورتیکه تنها یکبار قصد استفاده از عینکهای سه بعدی را دارید، خرید عینک تری دی کره‌ای را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم! این عینکها به دلیل نوع عدسی و جنس دسته، در طبیعت به آسانی تجزیه نمی‎‌شوند، بنابرین بهتر است از مواد دور ریختی و مقوا برای ساخت عینک سه بعدی استفاده کنید. هرچند تصویر نهایی، کیفیت بسیار پایینتری خواهد داشت اما، علاوه بر صرفه جویی به لحاظ مالی به طبیعت آسیب نرسانده‌اید.

 

منبع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۷:۰۳:۴۸ توسط:مدیر سایت موضوع: نظرات (0)